All-Time Milton XC Course Best Times (All Schools)

Name School Year Time Event
Sam Bowers Milton 2017 16:19 Fulton County
Nicholas Yanek Milton 2017 16:23 Fulton County
Jack Bluth Milton 2015 17:08 Fulton County
Michael Malkowski Milton 2016 17:13 Fulton County
Ben McCoy Blessed Trinity 2016 17:21 Fulton County
Brennan Silliaman Woodward Academy 2016 17:22 Fulton County
Ryan Beitzell Milton 2017 17:26 Fulton County
Dru Milton Milton 2017 17:27 Fulton County
Zach Morgan Cambridge 2016 17:29 Fulton County
Sid Vaughn Lakeside-Evans 2011 17:30 Milton Invite
Name School Year Time Event
Lindsay Billings Northview 2014 18:43 “Fulton County”
Allie Buchalski Johns Creek 2012 19:42 “Fulton County”
Bret McDaniel Riverwood 2009 19:52 “Milton Invite”
Nicole Fegans Landmark Christian 2015 19:55 “Milton Invite”
Serena Tripodi Lovett 2015 19:55 “Fulton County”
Alex Cameron Dunwoody 2011 20:08 “Milton Invite”
Annie Kelly Milton 2012 20:08 “Fulton County”
Sydney Marshall Chattahoochee 2009 20:08 “Milton Invite”
Marie Repasy Milton 2016 20:21 “Fulton County”
Haley Hooper Lovett 2015 20:22 “Fulton County”

Milton XC Best Times

Name Year Time Event
Sam Bowers 2017 14:50 Wingfoot/Sam Smith Park
Nicholas Yanek 2017 15:01 Early Bird/Blastow
Michael Malkowski 2017 15:30 Wingfoot/Sam Smith Park, Area/Boling Park
Jack Bluth 2015 15:34 Early Bird/Blastow
Nate Riech 2012 15:41 Alexander/ASICS
Dru Milton 2017 15:47 Knights Crossing
Ryan Beitzell 2017 15:56 Early Bird/Blastow
Luke Bonneville 2017 15:57 Knights Crossing
Connor Cole 2014 16:01 Region/Boling Park
Miles Dayoub 2012 16:03 Alexander/ASICS
Name Year Time Event
Annie Kelly 2012 17:40 Alexander/ASICS
Marie Repasy 2016 18:28 Area/Region/Boling Park
Faith Bobak 2016 18:33 Area/Region/Boling Park
Riley Burr 2015 18:42 Knights Crossing & Coach Wood
Taylor Cushman 2017 18:56 Area/Region/Boling Park
Amy Ruiz 2014 19:06 Region/Boling Park
Abby Rindt 2016 19:06 Area/Region/Boling Park
Annie Gallagher 2017 19:09 Area/Region/Boling Park
Faith Wagner 2017 19:10 Area/Region/Boling Park
Charlotte Matt 2014 19:13 Region/Boling Park

Milton XC Course Best Times (Milton Runners)

Name Year Time Event
Sam Bowers 2017 16:19 Fulton County
Nicholas Yanek 2017 16:23 Fulton County
Jack Bluth 2015 17:08 Fulton County
Michael Malkowski 2016 17:13 Fulton County
Ryan Beitzell 2017 17:26 Fulton County
Dru Milton 2017 17:27 Fulton County
Nate Riech 2012 17:33 Fulton County
Luke Bonneville 2017 17:39 Fulton County
Hayden Marshall 2017 17:41 Fulton County
Connor Cole 2014 17:43 Fulton County
Name Year Time Event
Annie Kelly 2012 20:08 Milton Invite
Marie Repasy 2016 20:21 Fulton County
Amy Ruiz 2014 20:46 Fulton County
Riley Burr 2015 20:50 Fulton County
Faith Bobak 2016 21:01 Fulton County
Abby Rindt 2016 21:06 Fulton County
Taylor Cushman 2015 21:15 Fulton County
Juanita Pardo 2014 21:18 Fulton County
Maddie Butzer 2012 21:24 Fulton County
Faith Wagner 2017 21:41 Fulton County

MHS XC Historical Performance at State Championships

Year Boys Girls Notable Finishes
2016 3rd 4th Sam Bowers-1st (State Champion), Michael Malkowski-6th, Marie Repasy-6th
2015 4th 4th Marie Repasy-6th, Jack Bluth-7th, Sam Bowers-8th
2014 4th 3rd Connor Cole – 9th
2013 10th DNQ
2012 6th 4th Annie Kelly-2nd, Nate Reich-2nd
2011 8th 4th Annie Kelly-6th, Nate Reich-7th
2010 18th 10th
2009 DNQ 10th
2008 7th DNQ Tyler Tomy-5th
2007 8th 11th
2006 7th 9th
2005 DNQ 13th
2004 6th 14th
2003 7th 7th
2002 ? ?
2001 ? ?
2000 3rd ? Ian Dickinson-1st-State Champion
1999 3rd ? Ian Dickinson-1st-State Champion (15:01)

MHS XC Performance at Fulton County Championships

2017: Boys-1st, Girls-1st, Best Overall Program-1st (Varsity Boys Perfect Score-15 pts)
2016: Boys-1st, Girls-1st, Best Overall Program-1st
2015: Boys-1st, Girls-2nd, Best Overall Program-1st (JV Girls Perfect Score-15 pts)
2014: Boys-1st, Girls-2nd, Best Overall Program-1st
2013: Boys-2nd, Girls-3rd, Best Overall Program-1st
2012: Boys-1st, Girls-1st, Best Overall Program-1st (we swept all 4 races that day as well)
2011: Boys 2nd-Girls 1st, Best Overall Program-1st
2010: Boys-4th, Girls-1st, Best Overall Program-1st
2009: Boys-4th, Girls-4th, Best Overall Program-2nd
2008: Boys-1st, Girls-3rd, Best Overall Program-1st
2007: Boys-1st, Girls-5th, Best Overall Program-2nd
2006: Boys-1st, Girls 3rd, Best Overall Program-2nd
2005: Boys-2nd, Girls-1st, Best Overall Program-1st
2004: Boys-1st, Girls-3rd, Best Overall Program-1st